چقدر با طراحی جلد کتاب آشنایی دارید؟| نکاتی که نمی‌دانستید!

یکی از سؤالاتی که بیشتر نویسندگان و مؤلفان قبل از فرآیند چاپ کتاب همیشه با آن مواجه هستند، ضرورت طراحی جلد کتاب است. پرسش بعضی از نویسندگان این است که آیا لازم است برای کتاب جلد طراحی کنم؟ جلد کتاب تأثیر بسیار زیادی در جذب مخاطب و ترغیب او به مطالعه دارد.
معمولاً کار طراحی جلد را در مرحله آخر قرار می‌دهند؛ چون اول باید اندازه صفحات و رنگ‌بندی کاغذها هم مشخص شود. به‌عبارت‌دیگر وقتی کار ویراستاری تمام شد، نوبت به طراحی جلد می‌رسد. اگر به فکر طراحی جلد برای کتاب خود هستید، اما اطلاعات زیادی درباره این موضوع ندارید، پیشنهاد می کنیم که حتماً تا انتهای این مطلب را با دقت مطالعه بفرمایید تا ضمن کسب اطلاعات مفید، با انواع طراحی جلد هم آشنا شوید.

طراحی جلد کتاب

قبل از هر چیز می‌خواهیم به این سؤال پاسخ دهیم که طراحی جلد کتاب چیست؟ با این‌که همیشه گفته می‌شود کتاب را از روی جلد آن قضاوت نکنید، اما همیشه شاهد این اتفاق بوده‌ایم که مخاطبان ابتدا به طرح جلد کتاب دقت می‌کنند. سپس بر اساس آن، تصمیم به خرید کتاب می‌گیرند.
روبه‌رو شدن با یک کتاب، دقیقاً مثل روبه‌رو شدن با انسان‌ها می‌ماند. وقتی که شخص جدیدی را می‌بینیم، اولین چیزی که به آن توجه می‌کنیم، ظاهر او است؛ چراکه این امر، اجتناب ناپذیر بوده و نمی‌توان آن را کتمان کرد. همین امر درباره کتاب‌ها صدق می‌کند. در بسیاری از موارد، مخاطب محتوا را بر اساس طرحی که روی جلد می‌بیند، قضاوت می‌کند. در حقیقت مخاطب با دیدن طرح، ایده اولیه‌ای از آن به دست می‌آورد. اگر برای نگارش کتاب خود زحمت زیادی کشیده‌اید، همچنین دوست دارید که فروش خوبی داشته باشد، حتماً به طراحی جلد آن توجه کافی داشته باشید.

بخش‌های مختلف جلد کتاب

در طراحی جلد کتاب، باید با قسمت‌های مختلف جلد آشنایی داشته باشید. طراحی جلد کلاً شامل دو قسمت طرح روی جلد و طرح پشت جلد می‌شود. طرح روی جلد، اهمیت بسیار زیادی دارد و چون مخاطب هنگام مشاهده کتاب، ابتدا طرح روی جلد آن را می‌بنید، بنابراین باید طرح به‌گونه‌ای باشد که به‌خوبی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن با مخاطب ارتباط برقرار کند.
بنابراین چینش تصاویر و متنها باید به‌گونه‌ای باشد که این ارتباط به شکل خوبی برقرار و حفظ شود. کیفیت و خلاقیت طرح، تأثیر خود را دقیقاً در این مرحله نشان می‌دهد. در نشر سایبان، تیم طراحی با وسواس و حساسیت بالا طرح روی جلد کتاب‌ها را انجام می‌دهند؛ چراکه از اهمیت این موضوع اطلاع کامل داشته و نسبت به آن احساس مسئولیت می‌کنند. به غیر از طرح روی جلد، طرح پشت جلد هم توسط مجموعه نشر سایبان طراحی می شود. در پشت جلد معمولاً خلاصه‌ای از کتاب نوشته می‌شود که باز هم اهمیت خود را دارد.

 

بخش‎های مختلف طرح روی جلد کتاب

 

پشت جلد کتاب

در پشت جلد باید به علائم نگارشی توجه ویژه‌ای شود و همچنین خلاصه و چکیده کتاب به بهترین صورت ممکن نوشته شود. تمامی این کارها باعث می‌شوند مخاطب تصمیم به انتخاب و مطالعه کامل کتاب داشته باشد. ناگفته نماند که اگر کتاب علمی بود، لازم است که در پشت جلد خلاصه‌ای از سوابق تحصیلی و علمی نویسنده هم نوشته شود. این کار اعتماد مخاطب را جلب کرده و باعث می‌شود مخاطب حس کند که نویسنده تسلط و دانش کافی درباره موضوع کتاب را داشته است. یکی دیگر از کارهایی که اعتماد مخاطب را بیشتر جلب می‌کند این است که در صورت استفاده از منابع معتبر، نام آن‌ها در پشت جلد کتاب ذکر شود.

نکات مهم در طراحی جلد کتاب

در امر طراحی جلد کتاب باید چندین نکته را مدنظر قرار دهید. در ابتدا به این مورد اشاره‌ای داشته باشیم که بعد از طراحی، نویسنده یا مؤلف باید طرح را تائید کند تا اجازه چاپ داشته باشد. در نتیجه همیشه به یک سری نکات دقت کنید تا طرح روی جلد به بهترین شکل ممکن انجام شود. در ابتدا به محتوای کتاب خود و مخاطب آن توجه کنید. از خودتان بپرسید که این کتاب برای کدام رده سنی نوشته شده است؟ طرح روی جلد باید متناسب با مخاطب و همچنین فرهنگ جامعه صورت گرفته باشد.

 

طراحی جلد کتاب و نکات آن

 

تمامی تصاویر، فونت و اندازه متن‌های روی جلد تأثیر بسزایی روی مخاطب می‌گذارند. ناگفته نماند که جلد کتاب، می‌تواند پیام کلی نویسنده را هم به مخاطب برساند؛ بنابراین باید به بهترین شکل ممکن انجام شود. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید یا سؤالاتی دارید، می‌توانید با همکاران ما در مجموعه نشر سایبان در ارتباط باشید. همکاران ما مشتاقانه به تمامی سؤالات شما پاسخ داده و راهنمایی‌های لازم را خدمت شما ارائه می‌کنند.
یکی دیگر از نکات بسیار مهم در طراحی جلد کتاب، انتخاب هوشمندانه عنوان آن است؛ چراکه اولین و مهم‌ترین بخش روی جلد است که به چشم مخاطب می‌آید. در نتیجه باید مورد توجه قرار بگیرد. عنوانی که روی جلد قرار می‌گیرد، باید فونت مناسبی داشته باشد تا بتوان آن را به‌راحتی خواند. همچنین رنگی که برای عنوان انتخاب می‌شود، نباید همانند تصاویر یا سایر بخش‌های جلد باشد.

 

اهمیت فونت‏های روی جلد کتاب

 

تنوع در فونت‌های روی جلد کتاب

در طراحی جلد کتاب‌ها، معمولاً توصیه می‌شود که بیش از 2 نوع فونت استفاده نکنید؛ چون این کار غیرحرفه‌ای بوده و از جذابیت طرح کاسته می‌شود. نکته‌ای که در انتخاب فونت می‌تواند روی جذب مخاطب تأثیر داشته باشد، این است که از فونتی استفاده کنید که توسط افراد کمتری مورد استفاده قرار گرفته است. چون وقتی مخاطب آن را می‌بیند، حس می‌کند کتاب موردنظر بسیار خاص است. اگر می‌خواهید کتابی که نوشته‌اید فروش خیلی خوبی داشته باشد، حتماً به رنگ نوشته‌های روی جلد آن توجه خاصی داشته باشید.
چون رنگ‌ها همیشه روی انسان‌ها تأثیر دارند. افرادی که در حوزه گرافیک تخصص دارند، معمولاً رنگ‌های قرمز و نارنجی را جذاب دانسته و معتقدند که این رنگ‌ها، افراد بیشتری را جذب خود می‌کنند. رنگ‌هایی مثل سبز و زرد هم از دیگر رنگ‌هایی هستند که می‌توان روی جلد کتاب مورد استفاده قرار داد.

انتخاب تصاویر برای جلد کتاب

در طراحی جلد کتاب، از تصاویر مرتبط هم می‌توان استفاده کرد. این تصاویر می‌توانند همه یا بخشی از پیام کتاب را به مخاطب منتقل کنند. البته که پیشنهاد می‌شود تصاویر به‌گونه‌ای انتخاب شوند که همه پیام را منتقل نکنند و احساس مخاطب را هم درگیر محتوای کتاب کنند. این کار باعث ترغیب او به مطالعه کامل کتاب می‌شود. هنگامی‌که می‌خواهید تصویری برای جلد روی کتاب انتخاب کنید، این 3 سؤال را از خودتان بپرسید:
1. آیا تصویر با ژانر کتاب شما ارتباطی دارد؟
2. آیا تصویر انتخاب شده، می‌تواند به‌خوبی پیام کتاب شما را منتقل کند؟
3. آیا تصویری که انتخاب کرده‌اید، با کتاب‌های دیگری که حوزه مشترک دارند، تفاوتی دارد؟

استفاده از طرح‌های ساده

طراحی جلد کتاب به‌صورت ساده، همیشه طرفداران خودش را دارد و بعضی از مخاطبین هم تمایل عجیبی به چنین کتاب‌هایی دارند. این افراد همیشه سراغ کتاب‌هایی می‌روند که طرح روی جلد آن‌ها بسیار ساده و گاهی هم تنها یک کلمه روی جلد نوشته شده است. اگر دوست دارید، می‌توانید چنین طرحی را انتخاب کنید. البته توصیه می‌شود که طرح جلد را با توجه به موضوع و دسته‌بندی کتاب انتخاب کنید.
معمولاً هیچ نوجوان یا کودکی از طرح بسیار ساده کتاب خوشش نمی‌آید. بلکه دوست دارد طرح روی جلد پر از نوشته و عکس‌های رنگی باشد؛ بنابراین همیشه محتوای کتاب را در نظر داشته باشید و طرح را انتخاب کنید. در ضمن در صورت هرگونه سؤال یا نیاز به مشاوره، می‌توانید با همکاران ما در مجموعه نشر سایبان در ارتباط باشید.

جمع‌بندی

طراحی جلد کتاب همیشه اولین چیزی است که مخاطب آن را می‌بیند؛ بنابراین باید به‌گونه‌ای باشد که ارتباط خوبی با مخاطب برقرار کند تا برای مطالعه کتاب ترغیب شود. در این مطلب تمامی مطالب و نکاتی که به طرح روی جلد کتاب مربوط می‌شود را گفتیم. همان‌طور که اشاره شد، جلد روی کتاب شامل 2 بخش اصلی می‌شود و طرح هر دو قسمت اهمیت خاص خودش را دارد.

 

ارسال دیدگاه